Matura: język niemiecki, odpowiedzi i arkusze do poziomu podstawowego i rozszerzonego

ep, CKE 2013-05-21
  • Maturzyści II LO im. Śniadeckiego w Kielcach tuż po egzaminie maturalnym. Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta

Matura z języka niemieckiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się dziś o godzinie 9. Z kolei egzamin maturalny z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym uczniowie zaczęli pisać o godzinie 14. Odpowiedzi do egzaminu maturalnego z języka niemieckiego można znaleźć w serwisie Edulandia.pl.

Oficjalne arkusze i przykładowe odpowiedzi do egzaminu maturalnego z języka niemieckiego. Sprawdź odpowiedzi:

- Matura 2013, język niemiecki, poziom podstawowy - odpowiedzi i arkusze
- Matura 2013, język niemiecki, poziom rozszerzony - odpowiedzi i arkuszeEgzamin maturalny z języka niemieckiego na poziomie podstawowym trwa 120 minut. Poziom rozszerzony matury z języka niemieckiego składa się z dwóch części, z których pierwsza trwa 120 minut, druga natomiast 70 minut.

Matura 2013, język niemiecki - kiedy odpowiedzi? Arkusz z matury z języka niemieckiego na poziomie podstawowym, który rozpocznie się o godz. 9, zostaną opublikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną tego samego dnia ok. godz. 14. Natomiast arkusze egzaminów, których początek przypadnie na godz. 14, będą dostępne tego samego dnia ok. godz. 19. Eksperci Edulandia.pl rozpoczną rozwiązywanie od razu, w momencie przekazania nam arkuszy przez CKE. Przykładowe odpowiedzi będziemy publikowali "zadanie po zadaniu".

Matura 2012, język niemiecki - wyniki egzaminu maturalnego

Średni wynik uzyskany przez maturzystów przystępujących do egzaminu na poziomie podstawowym z języka niemieckiego wynosił od 59% do 68% punktów. Maturzyści najmniej problemów mieli z wykonaniem zadań sprawdzających umiejętność selekcjonowania informacji w tekście pisanym.

Porównanie zdawalności w zależności od rodzaju szkoły, którą kończyli zdający wykazało pewne prawidłowości. Najwyższy odsetek sukcesów wystąpił w przypadku absolwentów liceów ogólnokształcących, najniższy zaś w przypadku absolwentów techników uzupełniających.

Matura 2013. Język niemiecki - z czym uczniowie mają największy problem?

Centralna Komisja Edukacyjna na prawdziwej maturze zweryfikowała umiejętność maturzystów rozpoznawania i stosowania struktur leksykalno-gramatycznych. Służyły temu zadania w postaci krótkich form pisemnych. Okazuje się, że uczniowie nadal mają problem ze zrozumieniem słuchanego tekstu. O wiele lepiej uczniowie radzą sobie z odczytaniem pisemnych treści, które są oparte na tekstach oryginalnych lub adaptowanych zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym. Maturzyści powinni pamiętać o tym, że znajomość języków obcych nie jest jedynie sposobem na uzyskanie zadowalającego wyniku z egzaminu maturalnego. W obecnych czasach umiejętność ta zwiększa szanse znalezienia dobrej pracy oraz umożliwia studiowanie za granicą.

Podziel się: Facebook